Iepazīstinās ar progresīvu tehnoloģiju kompozītmateriālu ražošanai

Rīgas Tehniskās universitāte 22. martā aicina rūpniecības nozares uzņēmumus un asociācijas uz semināru, lai iepazīstinātu ar projekta «Tradicionālu pultrūzijas procesu efektivitātes uzlabošana» rezultātiem. Pultrūzija ir viens no pasaulē izplatītākajiem kompozītmateriālu ražošanas procesiem. 

Seminārs notiks tiešsaistē platformā Zoom no plkst. 10.00 līdz 13.00. Tajā aicināti piedalīties arī citi interesenti. Programma.

Tajā RTU Būvniecības inženierzinātņu fakultātes (BIF) Materiālu un konstrukciju institūta zinātnieki iepazīstinās interesentus ar trīs gadus īstenota ERAF projekta rezultātiem. Tiks apspriests inovatīvs ar mikroviļņiem veicināts pultrūzijas process, runāts par daudzfunkcionāliem pultrūzijas formas veidņiem un in-line ultraskaņas un optiskās tehnikas pielietošanu pultrūdētu profilu kvalitātes kontrolei ražošanas apstākļos. Seminārs tiks veltīts pultrūzijas procesam, bet izstrādātas metodoloģijas var pielietot arī ekstrūzijā vai citu kompozītmateriālu tehnoloģiju uzlabošanai, norāda BIF profesors Jevgenijs Barkanovs.

Pultrūzijas process intensīvi tiek izmantots kompozītmateriālu ražošanā – virzot caur sakarsētu veidni, stiklšķiedras izejmateriāli tiek impregnēti ar termoreaktīviem sveķiem. Latvijā lielākoties tiek izmantoti sveķi uz epoksīda, poliestera un vinilestera bāzes. Pultrūzija procesā tiek ražoti dažādi stieņi, leņķu un dubult-T profili, kā arī liekta profila izstrādājumi (ar nemainīgu šķērsgriezumu), piemēram, vēja turbīnu rotora spārni. Ir arī iespējams izgatavot augstas kvalitātes pultrūdētos profilus ar aizsargpārklājumiem, kuri ir viegli un ilgmūžīgi, kuriem piemīt izcilas mehāniskās un ķīmiskās īpašības, izturība agresīvas vides apstākļos, piemēram, izturība pret uguni vai koroziju. Tas ir svarīgi dažādās materiālu  lietošanas jomās, piemēram, ostu būvniecībā intensīvi izmanto stiegroto betonu, kurā metāla armatūras vietā lieto no kompozītmateriāliem ražotus stieņus un režģus, kas nerūsē.

Tradicionālais pultrūzijas process, kur veidņu sildīšanai izmantoti elektriskie sildķermeņi, ir pazīstams jau kopš pagājušā gadsimta piecdesmitajiem gadiem, kad tas tika patentēts. RTU Materiālu un konstrukciju institūtā vērienīgā zinātniskā projektā tehnoloģija ir pilnveidota. Izmantojot jaunus sildīšanas avotus, samazinot ražošanas soļu skaitu un ieviešot pultrūdētu profilu kvalitātes kontroles monitoringu reāllaikā, tiek būtiski uzlabota procesa efektivitāte. RTU zinātnieki rosina līdz šim izmantotos elektriskos sildītājus, kam raksturīgi lieli siltuma zudumu, aizvietot ar augstas frekvences siltuma avotiem – mikroviļņiem. Pilnveidojot tehnoloģiju, automatizēti dažādi procesi, samazināta tās ietekme uz vidi.

Projekts «Tradicionālu pultrūzijas procesu efektivitātes uzlabošana» (proj. Nr.1.1.1.1/18/A/053) tiek īstenots ar ERAF finansiālu atbalstu programmā «Praktiskas ievirzes pētījumi».