RTU šogad svinēs savu 158. jubileju

Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) Vēstures diena, kurai šogad dots nosaukums «Laikmets un personība», norisināsies piektdien, 9. oktobrī, plkst. 9.30 RTU Inženierzinātņu vēstures pētniecības centra (IVPC) ekspozīcijas zālē, Kronvalda bulvārī 1. Vēstures diena tradicionāli notiek pirms RTU dzimšanas dienas, kas gaidāma 14. oktobrī. RTU šogad svinēs savu 158. jubileju.

Vēstures dienu ievadīs RTU 61. starptautiskās zinātniskās konferences sekcija «Inženierzinātņu un augstskolu vēsture», kurā ar priekšlasījumiem uzstāsies RTU, Latvijas Universitātes, Valsts valodas centra, Latvijas Zinātņu vēstures asociācijas un citu organizāciju pārstāvji. Zinātniskās sekcijas programmā ir referāti par dažiem aktuāliem akadēmiskās dzīves aspektiem un privātdocenta statusu 20. gadsimta pirmajā pusē, kā arī par vairāku bijušo Rīgas Politehnikuma/Rīgas Politehniskā institūta (RPI) docētāju un absolventu dzīvesgājumu Latvijā un ārpus tās. Konferencē piedalīsies arī zinātnisko rakstu varoņi – RPI absolvents (1972), inženieris un sportists Mārtiņš Stabiņš un RPI absolvents (1968), vieglatlētikas statistiķis Andris Staģis.

Zinātniskās sekcijas noslēgumā paredzēts arī atceres mirklis, kurā tiks pieminēts akadēmiķis Jānis Stradiņš – izcila personība, daudzu Latvijas un ārzemju profesionālo organizāciju Goda biedrs, RTU Goda biedrs un zinātniskā žurnāla «Inženierzinātņu un augstskolu vēsture» bijušais redkolēģijas loceklis, kurš mūžībā aizgāja pagājušajā gadā. Tiks pieminēts viņa nozīmīgais devums zinātnē, Latvijas zinātņu vēsturē un sabiedrībā. RTU IVPC komanda izveidojusi arī ekspresizstādi par J. Stradiņu un viņa sadarbību ar RTU un tās Vēstures muzeju.

Pasākuma noslēgumā tiks atvērts RTU IVPC sagatavotais ceturtais zinātniskais žurnāls «Inženierzinātņu un augstskolu vēsture» (2020/4).